روش‌های بهبود دهی سرعت سایت با استفاده از تکنیک‌های سئو

روش‌های بهبود دهی سرعت سایت با استفاده از تکنیک‌های سئو   امروزه، با افزایش استفاده افراد از

توسط مدیر سایت در 28 خرداد 1402

روش‌های بهبود دهی سرعت سایت با استفاده از تکنیک‌های سئو

 

امروزه، با افزایش استفاده افراد از اینترنت و وب‌سایت‌ها، سرعت بارگذاری صفحات وبسایت بسیار مهم شده است. بارگذاری سریع صفحات وبسایت به افزایش تجربه کاربری و اعتماد به نفس کابران کمک می‌کند و همچنین در رتبه بندی در موتورهای جستجو نیز تاثیر گذار است. به عنوان یک سئو کار وبسایت، شما می‌بایست برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت خود از تکنیک‌های سئو استفاده کنید تا کاربران با سرعت بارگذاری بالا و صفحات رتبه بندی بالاتر را در موتورهای جستجو کسب کنند.

 

در ادامه به بررسی تکنیک‌های سئویی برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت می‌پردازیم:

 

۱- بهینه سازی تصاویر

 

استفاده از تصاویر با اندازه کوچک، کیفیت بالا و فرمت JPEG به کاهش حجم صفحه وب کمک می‌کند. همچنین استفاده از Lazy Loading می‌تواند به بهبود سرعت بارگذاری آنها کمک کند.

 

۲- بهینه سازی فایل‌های CSS و JavaScript

 

کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript با حذف فایل‌های بی‌استفاده و ترتیب مرتب‌سازی کدها به بهبود سرعت بارگذاری کمک می‌کند.

 

۳- کاهش لود مجدد صفحه

 

با استفاده از Ajax در بعضی از بخشهای صفحه وب می‌توان لود مجدد صفحه را کاهش داد و بهبود سرعت بارگذاری را فراهم کرد.

 

۴- بهینه سازی کد HTML

 

استفاده از کد HTML ساده و واضح، جلوگیری از استفاده از فریم‌ورک‌های بزرگ و حذف عناصر غیرضروری به بهبود سرعت بارگذاری کمک می‌کند.

 

۵- استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN)

 

استفاده از CDN به بهبود سرعت بارگذاری کمک می‌کند، زیرا این شبکه‌ها از سرورهای گرما به دنبال یافتن سرور موجود در منطقه‌ای هستند که به کاربران محتویات سایت را برای ارائه بهینه‌ی آنها ارسال کند.

 

نتیجه‌گیری

 

با استفاده از تکنیک‌های سئو بهبود سرعت سایت می‌تواند به بهبود تجربه کاربری و رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو کمک کند، پس از استفاده از تکنیک‌های مختلف و بهینه سازی‌ها، با تست‌های مناسب و ابزارهای مختلف شما می‌توانید به بهبود سرعت سایت خود بپردازید.

 

 

1. بهینه سازی عکس ها

 

 

 

بهینه سازی عکس ها

 

 

عکس ها به عنوان یکی از معیارهای مهم در طراحی صفحات وب و محصولات دیجیتالی، اهمیت ویژه‌ای دارند. با افزایش سایز و وضوح تصاویر، نیاز به ذخیره‌ی این فایل‌ها در سرورهای ذخیره‌سازی بزرگ افزایش می‌یابد، به این ترتیب کاهش حجم فایل‌های عکس و بهبود سرعت لود آن‌ها، با عنوان بهینه سازی عکس ها، تبدیل به یکی از ابزار‌های اصلی در بهینه‌سازی وبسایت‌ها شده است.

 

هدف از بهینه سازی عکس ها، دستیابی به حجم کمتری از فایل با حفظ کیفیت تصویر بهتر است. برای دستیابی به این هدف، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که به شرح زیر است:

 

1- استفاده از فرمت مناسب: انتخاب فرمت مناسب برای فایل تصویر، از جمله بخش‌های مهم در بهینه سازی عکس ها است. برای تصاویر با کیفیت بالا مانند عکس‌های پرتره و منظره، بهتر است از فرمت JPEG با کیفیت بالا استفاده شود. در حالی که فرمت PNG برای نگهداری اطلاعاتی درباره‌ی شفافیت تصویر بسیار مناسب‌تر است.

 

2- کاهش اندازه: به جای بارگذاری تصاویر با اندازه اصلی، می‌توان از اندازه‌ی برش داده شده استفاده کرد تا حجم فایل کاهش یابد.

 

3- فشرده سازی: استفاده از فناوری‌های فشرده سازی برای تصاویر، می‌تواند منجر به کاهش حجم فایل شود، به همین دلیل فشرده سازی تصاویر یکی از بهترین راهکارهای بهینه سازی عکس ها به شمار می‌رود.

 

4- استفاده از تکنیک های lazy loading: در این سیستم، در صورت لود شدن صفحه، تصاویر با ابعاد مختلف در محتوای وب قرار دارند اما اعمال lazy loading هنگام لود صفحه به این مفاد کمک می‌کند که هر تصویر که در محل‌ها دیده نمی‌شود فراخوانی نشود و با این کار می‌توان حجم صفحات را کاهش داد.

 

5- استفاده از ابزارهای برش تصاویر: کاربران با استفاده از ابزارهایی مانند IrfanView، GIMP و … می‌توانند تصاویر را برش داده و با اندازه‌ی کوچک‌تر به صورت ایده آل در وب قرار دهند.

 

6- استفاده از cache کردن تصاویر: کش‌ها به موجب حافظه‌ی موقتی که برای فایل‌های مختلف به کار می‌رود برای بارگذاری دوباره و تصاویر موجود کمتر باعث می‌شود که سرور بروزرسانی رویه خود را داشته و می‌تواند به صورت سریع و قابل قبولین تر صفحه را در برابر کاربران ارائه‌ی دهد.

 

به طور خلاصه، بهینه‌سازی عکس‌ها از موارد مهم در بهینه‌سازی وبسایت‌ها و محتوائ‌های دیجیتالی به شمار می‌رود. به کمک راهکارهایی که برای این منظور ارائه شد می‌توان چنین بهینه‌سازی‌هایی را به خوبی انجام داد و تاثیر مثبت آن‌ها را در کنترل فایل‌های ویدئویی و تصویری محتوائ‌های دیجیتالی بیشتر کرد.

2. کاهش حجم فایل های CSS و JavaScript

 

هدف از این مقاله بررسی روش‌های کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript است که می‌تواند سبب بهبود سرعت بارگیری وب سایت شما شود. با این کار، کاربران هنگام باز کردن سایت شما راضی تر هستند و احتمال بازگشت به سایت شما در آینده بیشتر می‌شود.

 

 

1. استفاده از فایل‌های External

یکی از روش‌های کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript استفاده از فایل‌های External است. با استفاده از این روش، می‌توانید کدهای CSS و JavaScript خود را در فایل‌های دیگری جداگانه قرار دهید و سپس به صفحات وب سایت خود مرجع کنید. این روش باعث کاهش حجم صفحات وب سایت می‌شود و سرعت بارگیری صفحات را بهبود می‌بخشد.

 

2. استفاده از Compressors

برای کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript می‌توانید از Compressors استفاده کنید. این ابزارها کدهای شما را به صورت خودکار کوچک‌تر می‌کنند و تعداد خطوط کد را کاهش می‌دهند. در نتیجه، می‌توان به راحتی حجم فایل‌ها را کاهش داد و سایت را سریع‌تر بارگیری کرد.

 

3. حذف Code Redundancies

یکی از دلایل اصلی افزایش حجم فایل‌های CSS و JavaScript، تکرار کد در بخش‌های مختلف است. این تکرارها علاوه بر افزایش حجم فایل‌ها، باعث افزایش زمان بارگیری سایت نیز می‌شود. بنابراین، با حذف این تکرارها و ادغام بخش‌های مختلف کد، می‌توان حجم فایل‌ها را بهبود بخشید.

 

4. استفاده از فناوری‌های جدید

استفاده از فناوری‌های جدید نیز می‌تواند به کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript کمک کند. این فناوری‌ها شامل CSS Grid و Flexbox می‌شوند که به شما امکان می‌دهند تا ساختار قالب‌بندی سایت را به کمک تکنولوژی‌های جدید تعریف کنید. در نتیجه، حجم فایل‌های CSS و JavaScript بهبود می‌یابد و سایت شما سریع‌تر بارگیری می‌شود.

 

5. استفاده از CDN

استفاده از CDN یا Content Delivery Network، می‌تواند به کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript کمک کند. با استفاده از این فناوری، فایل‌های CSS و JavaScript شما بر روی سرور‌های متعددی در سراسر جهان قرار می‌گیرند و کاربران هر جای دنیا برای بارگیری سایت شما، به سروری نزدیک‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. در نتیجه، سرعت بارگیری سایت شما بهبود می‌یابد و حجم فایل‌های CSS و JavaScript کاهش پیدا می‌کند.

 

با استفاده از راهکارهای فوق می‌توانید حجم فایل‌های CSS و JavaScript را بهبود بخشید و سرعت بارگیری سایت خود را افزایش دهید. این کار بهبود تجربه کاربری کاربران شما را فراهم می‌کند و باعث می‌شود تعداد بازدیدکنندگان سایت شما در آینده بیشتر شود.

3. استفاده از فشرده سازی gzip

 

فشرده سازی gzip یکی از اصلی ترین و معروف ترین الگوریتم های فشرده سازی متنی است که در سطح اینترنت و شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده استفاده می شود. در این مقاله به بررسی روش های مختلف فشرده سازی متنی پرداخته و به بررسی الگوریتم gzip و عملکرد آن در فشرده سازی متنی می پردازیم.

 

 

از آنجایی که انتقال اطلاعات با حجم بالا بر روی شبکه های کامپیوتری نیاز به پهنای باند بالا دارد، فشرده سازی متنی به عنوان یکی از روش های مورد استفاده قرار می گیرد. در فشرده سازی متنی، اطلاعات با الگوریتم هایی مانند gzip فشرده شده و پس از انتقال بر روی شبکه، به صورت بازیابی شده و نمایش داده می شود. با این روش، حجم اطلاعات به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند و انتقال آن با سرعت بیشتری امکان پذیر می شود.

 

در الگوریتم gzip، ابتدا بر روی داده های ورودی یک سری عملیات انجام می شود که منجر به ایجاد یک نسخه با حجم کوچکتر از داده های اولیه می شود. این عملیات شامل حذف الگوهای تکراری، استفاده از جدول برای نمایش بیت های تکراری و استفاده از شرایطی مانند تعداد بیت های مختلف در یک بلوک برای فشرده سازی بهتر است.

 

علاوه بر فشرده سازی، الگوریتم gzip همچنین قابلیت رمزگذاری داده ها را نیز داراست. با استفاده از الگوریتم gzip به علاوه رمزگذاری، می توانید اطلاعات خود را به صورت امن و بدون دسترسی غیرمجاز با سرعت بیشتری منتقل کنید.

 

درنتیجه، استفاده از فشرده سازی gzip به عنوان یکی از پرکاربردترین الگوریتم های فشرده سازی متنی حجم بالا، سرعت و کیفیت انتقال داده ها در شبکه های کامپیوتری را بهبود می بخشد. با استفاده از الگوریتم gzip می توانید اطلاعات خود را با سرعت بیشتری و با حجم کمتری ارسال و دریافت کنید.

4. بهینه سازی کد های HTML و CSS

 

1. مقدمه

 

 

همانطور که می‌دانید، HTML و CSS دو زبان اصلی برای ساختاردهی و طراحی وب‌سایت ها هستند. بهینه سازی این دو زبان می‌تواند به ارتقای سرعت و بهبود عملکرد وب‌سایت‌ها کمک کند. در این مقاله، به بررسی راهکارهای بهینه سازی کد های HTML و CSS خواهیم پرداخت.

 

2. بهینه سازی کد HTML

 

2-1. استفاده از عناصر بدون بسته شدن

 

همانطور که می‌دانید، بسیاری از تگ‌های HTML باید بسته شوند، مانند div، p و span. اما برخی از تگ‌ها نیازی به بسته شدن ندارند، مانند img و input. استفاده از عناصر بدون بسته شدن می‌تواند تعداد خطوط کد را کاهش دهد و منجر به بهبود عملکرد و سرعت بارگیری صفحات شود.

 

2-2. استفاده از کد کوتاه

 

استفاده از کد کوتاه، به معنی استفاده از تگ‌ها و خصوصیت‌های ساده در HTML، می‌تواند به بهبود کیفیت کد و کاهش حجم صفحات وب کمک کند. به عنوان مثال، بجای استفاده از شکل بزرگ برای عنوان، می‌توان از تگ h1 استفاده کرد. همچنین، استفاده از کد مینیفای شده نیز می‌تواند به بهبود کیفیت کد کمک کند.

 

2-3. بهبود ساختار کدها

 

ساختار کد HTML باید ساده و قابل فهم باشد. استفاده از تگ‌ها و خصوصیت‌های مناسب و طبق استانداردها ضمن افزایش خوانایی کد، می‌تواند به سرعت بارگیری صفحات وب کمک کند. همچنین، استفاده از تگ‌ها و خصوصیت‌های مناسب برای SEO نیز بسیار مهم است.

 

3. بهینه سازی کد CSS

 

3-1. استفاده از کد کمتر

 

استفاده از کد کمتر، به معنی استفاده از کلاس‌ها و نام‌گذاری درست برای تگ‌های HTML، می‌تواند به بهبود عملکرد و سرعت صفحات وب کمک کند. همچنین، استفاده از فایل‌های CSS جداگانه نیز می‌تواند به بهبود کیفیت کد کمک کند.

 

3-2. استفاده از HTTP2

 

استفاده از HTTP2 در سرورها و دستگاه‌های کاربران می‌تواند به بهبود سرعت و عملکرد صفحات وب کمک کند. HTTP2 از نظر سرعت بارگیری وب‌سایت‌ها به HTTP1.1 بسیار برتری دارد.

 

3-3. کم کردن حجم فایل‌های CSS

 

کاهش حجم فایل‌های CSS می‌تواند به بهبود سرعت بارگیری وب‌سایت‌ها و کاهش بار مرورگر کمک کند. استفاده از کد مینیفای شده، حذف کدهای تکراری و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند Sass و Less نیز می‌تواند به بهبود عملکرد وب‌سایت‌ها کمک کند.

 

4. نتیجه گیری

 

بهینه سازی کد های HTML و CSS می‌تواند به بهبود سرعت، کارایی و عملکرد وب‌سایت‌ها کمک کند. استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، بهبود ساختار کد و حذف کدهای تکراری، کاهش حجم فایل‌ها و استفاده از HTTP2 می‌تواند به بهبود عملکرد کمک کند. به عنوان طراح وب، می‌بایست در همه مراحل توسعه وب‌سایت‌های خود به بهینه سازی کد‌های HTML و CSS توجه کنید.

5. انتخاب بهترین سرور میزبانی

 

انتخاب بهترین سرور میزبانی می‌تواند برای هر شخص یا سازمانی که قصد دارد یک وبسایت، برنامه، یا خدمت آنلاین راه‌اندازی کند، یک چالش قابل توجه باشد. در همین راستا، در این مقاله، بهترین روش‌های انتخاب سرور میزبانی را بررسی می‌کنیم.

 

 

1. قابل‌اطمینان بودن سرور

قابل‌اطمینانی سرور، یک اصل مهم برای انتخاب سرور میزبانی است. بنابراین، باید تحقیقات کافی در مورد تاریخچه و معتبر بودن سرویس‌دهنده صورت گیرد. همچنین، بهتر است نظرات و بررسی‌های قبلی کاربران در مورد کیفیت خدمات و قابلیت‌های سرویس‌دهنده را هم بررسی کنید.

 

2. پشتیبانی فنی

پشتیبانی فنی، یکی دیگر از اصول مهم در انتخاب سرور میزبانی است. بنابراین، قبل از انتخاب سرویس‌دهنده، باید از این مطمئن شوید که سرویس‌دهنده با پشتیبانی کاربران با کیفیت و مجهز به ابزارهای مناسب است.

 

3. سرعت سرور

سرعت سرور، از دیگر ملاحظاتی است که می‌تواند بر روی عملکرد سایت یا برنامه شما تأثیرگذار باشد. بنابراین، باید برای انتخاب سرویس‌دهنده، با توجه به سرعت سرور و اجزای مختلف آن، بهترین تصمیم را بگیرید.

 

4. قابلیت ارتقاء سرویس

یکی از نکاتی که باید در زمینه انتخاب سرور میزبانی در نظر گرفت، قابلیت ارتقاء سرویس است. برای سایت‌ها و برنامه‌هایی که در آینده ممکن است رشد کنند، باید از سرویس‌دهندگانی استفاده کنید که قابلیت ارتقاء سرویس را برای شما فراهم می‌کنند.

 

5. امنیت

نکته دیگر، باید مطمئن شوید که سرویس‌دهنده، امنیت سرور را به صورت جامع بررسی و پشتیبانی می‌کند. یک سرویس‌دهنده با امنیت بالا، شما را از هرگونه تهدید احتمالی، محافظت خواهد کرد.

 

در نهایت، انتخاب بهترین سرور میزبانی برای موفقیت وبسایت یا برنامه شما، بسیار مهم است. با توجه به مسائلی که در این مقاله بررسی شد، شما می‌توانید یک سرویس‌دهنده مناسب برای نیاز‌های خود انتخاب کنید.

6. استفاده از سیستم کش

 

استفاده از سیستم کش (Cache) به منظور بهبود عملکرد سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی در اینترنت، ایده‌ای قدیمی ولی همچنان مورد استفاده قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که عملکرد و سرعت اجرای سایت‌ها و برنامه‌ها را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

 

سیستم کش، مفهومی است که به وسیله آن، اطلاعات مورد نیاز صفحات وب در حافظه نگهداری شده و اگر بازدیدکننده به صفحات مربوطه مراجعه کند، اطلاعات مورد نیاز در اختیارش قرار می‌گیرد. این عمل به جای این است که سرور از نوعی درخواست از دیتابیس برای دریافت اطلاعات صفحات وب استفاده کند، از درخواستی استفاده می‌کند که اطلاعات مورد نیاز را از حافظه پنهان کسب کرده است.

 

استفاده از سیستم کش، قابلیت‌هایی را جهت بهبود عملکرد سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی فراهم می‌کند. از جمله مواردی که در سیستم‌های کش در نظر گرفته می‌شود، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 

1. کاهش تعداد درخواست‌ها به سرور: با استفاده از سیستم کش، تعداد درخواست‌هایی که به سرور می‌رسند کاهش می‌یابد؛ زیرا بعد از این‌که اطلاعات مورد نیاز در حافظه پنهان قرار گرفت، دیگر نیازی به ارسال درخواست به سرور ندارد؛ به این ترتیب، اینترنت را به طور مستقیم محل قرار گیری اطلاعات در حافظه پنهان، معرفی می‌کند.

 

2. کاهش بار سرور: سیستم کش به حذف نیازی به انجام مجدد درخواست‌ها از سرور کمک می‌کند. با این کار، حجم کار بر روی سرور و تأخیر در اجابت درخواست‌ها برای کاربران کاهش می‌یابد.

 

3. بهبود کارایی: سیستم کش عملکرد سریعتر در صفحات وب را فراهم می‌کند. با افزایش سرعت بارگذاری صفحات، رضایت کاربران افزایش می‌یابد.

 

4. کاهش مصرف منابع: با استفاده از سیستم کش، تعداد درخواست‌هایی که به دیتابیس ارسال می‌شوند، کاهش می‌یابد. با کاهش درخواست‌های ارسالی، سرعت دسترسی به دیتابیس و مصرف منابع سیستم کمتر می‌شود.

 

5. کاهش هزینه ها: با استفاده از سیستم کش، هزینه‌های سخت افزاری به دلیل استفاده کمتر از منابع، کاهش پیدا می‌کند.

 

6. بهبود تجربه کاربری: با ارائه عملکرد و سرعت بهتر در صفحات وب، کاربران احساس رضایت بیشتری خواهند داشت.

 

بنابراین، استفاده از سیستم‌های کش یکی از چارچوب‌های اصلی در صنعت برنامه‌نویسی وب بوده و می‌تواند بهبود عملکرد و سرعت صفحات وب و بهبود تجربه کاربران را فراهم کند.

7. حذف کدهای اضافی و نامربوط

 

حذف کدهای اضافی و نامربوط یکی از اصولی‌ترین روش‌های بهینه‌سازی کدهای قابل اجرا است. با حذف کدهای اضافی و نامربوط، برنامه‌ها سریع‌تر اجرا می‌شوند و مشکلات سیستم عامل کمتری به‌وجود می‌آیند. همچنین، صرفه‌جویی در حافظه و پردازنده‌ها باعث کاهش هزینه‌های سازمان می‌شود.

 

 

برای حذف کدهای اضافی، مهم‌ترین راه استفاده از الگوریتم‌های بهینه‌سازی است. این الگوریتم‌ها با شناسایی و حذف کدهای اضافی، همچنین تغییر ساختار کدها، باعث بهبود عملکرد برنامه‌ها می‌شوند. همچنین استفاده از کتابخانه‌های بهینه‌سازی می‌تواند برای کاهش هزینه محاسباتی مفید باشد.

 

علاوه بر این، مدیریت و بازبینی کدهای بزرگ هم می‌تواند در حذف کدهای اضافی مؤثر باشد. با هدف بهبود وضعیت کدها و کاهش تعداد خطاها، مدیریت منطق برنامه‌ها و حذف متغیرها و توابع نامربوط، باعث ساده‌تر شدن کدها و حذف کدهای اضافی می‌شود.

 

همچنین، کامپایلر‌های هوشمند و ابزارهای بهینه‌سازی کدها نیز می‌توانند در حذف کدهای اضافی مؤثر باشند. این ابزارها با شناسایی و حذف کدهای اضافی و متغیرهایی که استفاده‌ای ندارند، به تولید کدهای بهتر و سریع‌تر کمک می‌کنند.

 

در نهایت، حذف کدهای اضافی و نامربوط باعث بهبود عملکرد برنامه‌ها، کاهش تعداد خطاها و صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمان می‌شود. برای انجام این کار، استفاده از الگوریتم‌های بهینه‌سازی، مدیریت کدها و استفاده از کامپایلر‌های هوشمند و ابزارهای بهینه‌سازی، راه‌حل‌هایی قابل توصیه هستند.

8. بهینه سازی کدهای JavaScript

 

بهینه سازی کدهای JavaScript

 

 

هدف یک توسعه دهنده، نوشتن کدی است که قابلیت اجرا، نگهداری و تغییر را داشته باشد. در بسیاری از موارد، کدهای نوشته شده اشتباه هستند و یا بسیار سنگین هستند که باعث کندی و سختی اجرا می‌شوند. با بهینه سازی کدهای JavaScript، می‌توان تعدادی از این مشکلات را حل نمود و به کارایی برنامه کمک کرد.

 

در این مقاله، به بهینه سازی کدهای JavaScript خواهیم پرداخت. ابتدا، یک توضیح کوتاه از عملکرد JavaScript ارائه خواهد شد. سپس به سراغ چندین روش بهینه سازی خواهیم رفت.

 

عملکرد JavaScript

 

JavaScript به‌صورت خارجی در مرورگر و در داخل برنامه‌ها به‌کار می‌رود. در مرورگر، JavaScript همواره توسط موتور JavaScript مانند V8 اجرا می‌شود. اما در برنامه‌ها، JavaScript به‌صورت کد خالص نوشته و از طریق یک موتور JavaScript خاص که در بین کد برنامه جایگاه مشخص خود را دارد، اجرا خواهد شد.

 

1. نحوه استفاده از let و const به جای var

 

نمونه کد:

 

const x = 1;

let y = 2;

 

// some operations...

 

y = 3;

 

در کدهای JavaScript، برای تعریف متغیر، روش var وجود دارد. ولی استفاده از روش let و const که در ES6 معرفی شدند پیشنهاد می‌شود. چرا؟ چون var مسئولیت نگهداری محدوده دامنه متغیرها را ندارد و به‌طور خودکار مقدار مورد نظر را به محدوده‌ی بالاتر از خود منتقل می‌کند. اما let و const دارای محدوده دامنه معین هستند و نمی‌توانند خارج از آن تغییر کنند. این در درک برنامه بسیار کمک می‌کند و از خطاهایی که به‌راحتی در کد‌های پیچیده شکل می‌گیرند جلوگیری می‌کند.

 

2. استفاده از عملگر ternary به جای if else

 

نمونه کد:

 

const x = 'green';

let y;

 

// if else

if (x === 'green') {

y = 'go';

} else {

y = 'stop';

}

 

// ternary

y = x === 'green' ? 'go' : 'stop';

 

در JavaScript، یک عملگر ternary وجود دارد که به ‌عنوان یک جایگزین بسیار خوب برای ساختار if else است. با استفاده از عملگر ternary مقداری که از بررسی شرط بدست می آید به صورت یک خط کد نوشته می‌شود و کلیدواژه‌ای مانند else حذف می‌گردد. این کار کد ما را تمیزتر و خواناتر می‌کند.

 

3. استفاده از ارتقای قابلیت دسترسی به عملگرهای اسکرول

 

نمونه کد:

 

element.addEventListener('scroll', () => {

const scrollTop = element.scrollTop;

const scrollHeight = element.scrollHeight;

const clientHeight = element.clientHeight;

 

if (scrollTop + clientHeight >= scrollHeight) {

console.log('End of page');

}

});

 

استفاده از عملگرهای اسکرول مانند scrollTop و scrollHeight بسیار مفید و گاها ضروری هستند، ولی اگر به صورت متوالی صدا زده شوند ممکن است به کندی در اجرا و بروز شدن UI باعث شوند. برای بهبود عملکرد، باید تغییری در کد انجام دهیم.

 

ترکیب تمام مقادیر عملگرها بدون اینکه هربار یکی از آنها را صدا کنیم، بهبودی موثر در عملکرد کد خواهد بود.

 

4. استفاده از فرمان setTimeout و requestAnimationFrame

 

نمونه کد:

 

const hero = document.querySelector('.hero');

const text = hero.querySelector('h1');

const walk = 500; // 500px

 

function shadow(e) {

const { offsetWidth: width, offsetHeight: height } = hero;

let { offsetX: x, offsetY: y } = e;

 

if (this !== e.target) {

x = x + e.target.offsetLeft;

y = y + e.target.offsetTop;

}

 

const xWalk = Math.round((x / width * walk) - (walk / 2));

const yWalk = Math.round((y / height * walk) - (walk / 2));

 

text.style.textShadow = `

${xWalk}px ${yWalk}px 0 rgba(255,0,255,0.7),

${xWalk * -1}px ${yWalk}px 0 rgba(0,255,255,0.7),

${yWalk}px ${xWalk * -1}px 0 rgba(0,255,0,0.7),

${yWalk * -1}px ${xWalk}px 0 rgba(0,0,255,0.7)

`;

}

 

hero.addEventListener('mousemove', e => {

requestAnimationFrame(() => shadow(e));

});

 

در برخی موارد، مانند انیمیشن‌ها، تاخیر دقیق زمانی می‌تواند به کد کمک کند. برای این منظور، می‌توانید از فرمان setTimeout استفاده کنید. اما در برخی موارد، این کار کافی نیست و باید از requestAnimationFrame استفاده کنیم.

 

استفاده از requestAnimationFrame باعث می‌شود که کد شما به‌صورت هماهنگی با فریم‌های رسیدینگ برنامه اجرا شود و به کارایی برنامه یاری کند. این انجام می‌شود که بلافاصله پس از یک فریم خوانده شده، اجرا می‌شود.

 

5. فشرده‌سازی کد JavaScript

 

با عملیات فشرده‌سازی کد، گاهی اوقات می‌توانید حجم فایل را حداقل ۵۰٪ کاهش دهید. این کار به کاهش زمان لازم برای بارگذاری صفحه کمک می‌کند که خوب برای تجربه کاربر کاملاً عالی است.

 

استفاده از ابزارهای مختلفی مانند UglifyJS، YUI Compressor و Closure Compiler می‌توانند به کاهش حجم کد شما کمک کنند.

 

نتیجه‌گیری

 

بهینه سازی کدهای JavaScript یکی از مهم‌ترین مراحل توسعه دهندگان است. با اجرای چندین روش بهینه سازی از جمله استفاده از let و const به جای var و تغییر در استفاده از if else، می‌توانید باعث بهبود کارایی برنامه‌ی خود شوید. همچنین با استفاده از روش‌های دیگری مانند فشرده‌سازی کد و استفاده از requestAnimationFrame، می‌توانید تجربه کاربر را نیز بهبود بخشید.

9. استفاده از CDN

 

استفاده از CDN، یک راه حل موثر برای بهبود عملکرد سایت و افزایش سرعت بارگیری صفحات وب است. این روش، مخفف کلمات شبکه توزیع محتوا (Content Delivery Network) است و به دلیل تاثیرات مثبتی که بر عملکرد وبسایت دارد، از جمله موارد حائز اهمیت برای هر وبسایت می باشد.

 

 

بدون استفاده از CDN، یک وبسایت از یک سرور مرکزی برای دریافت منابع خود استفاده می کند. این روش، همواره با مشکلاتی همچون آهستگی در برقراری ارتباط با سرور، کاهش عملکرد و تاخیر در بارگیری صفحات روبه رو است. با استفاده از CDN، منابع وبسایت (مانند فایل های CSS، تصاویر و فایل های جاوااسکریپت) در سرورهایی در سراسر جهان ذخیره می شوند. هر زمان کاربری برای بازدید از وبسایت شما، سروری نزدیکتر به محل او به عنوان سرور انتخاب می شود. این کار، باعث افزایش سرعت بارگیری صفحات، کاهش تاخیر، بهبود ارتباطات و افزایش میزان پاسخگویی سایت شما می گردد.

 

از مزیت های استفاده از CDN، راهکارهای پیشرفت آمیزی مانند کاهش هزینه های پهنای باند، افزایش پایداری وبسایت، افزایش میزان نرخ ارتباطات وب و بهبود تجربه کاربری است. همچنین، این راه حل، قابل اعتمادی برای بسیاری از شرکت های اقتصادی و شرکت های بزرگی است که به دنبال بهبود عملکرد وبسایتشان هستند.

 

در نهایت، استفاده از CDN، با توجه به مزایایی که دارد، یکی از اصلی ترین مولفه های بهینه سازی وب است. با مورد استفاده از CDN، شما می توانید نحوه عملکرد وبسایت خود را بهبود بخشید و کاربران خود را در راه بهبود تجربه خود را تحت پوشش قرار دهید.

10. استفاده از ریسپانسیو دیزاین

 

ریسپانسیو دیزاین و اهمیت آن در طراحی وب سایت‌ها

 

 

ریسپانسیو دیزاین به طراحی وب سایت‌ها اشاره دارد که به صورت خودکار و بهترین شکل ممکن، با توجه به ابعاد صفحه نمایش دستگاه مورد استفاده، تنظیم می‌شود. با در نظر گرفتن ویژگی‌های صفحه‌های وب سایت در ابعاد مختلف، ریسپانسیو دیزاین امکان دسترسی بهتر و افزایش سرعت بارگزاری صفحات وب را فراهم می کند.

 

امروزه، با بیش از 50٪ میزان استفاده از دستگاه های موبایل و 35٪ سهم بازاریابی از طریق تلفن همراه، موجودیت های پویا و دوست پسند در طراحی وبسایت ها ضروری شده است. ریسپانسیو دیزاین، امکان واکنشگرایی وبسایت به مولفه های مختلف کاربری را فراهم می کند و بهینه سازی شده‌ی همه وب سایت‌های حاضر بر روی تمام پلتفرم ها، تجربه کاربری آسان و مطلوبی را فراهم می کنند.

 

ریسپانسیو دیزاین، همچنین، یک پاسخ جدید به تقاضای مصرف کنندگان در برابر کشف محتوا و محصولات است. با استفاده از ریسپانسیو دیزاین، محتوا و محصولات در هر بستری که توسط کاربر انتخاب شود، بصورت صحیح نشان داده می شود و این موضوع حاوی بسیاری از مزایای احراز و اعتماد مشتری ها به صورت جدی می باشد.

 

اهمیت ریسپانسیو دیزاین برای عرضه هرگونه محتوا، محصول یا خدمتی که می تواند به کاربر ارائه شود، بسیار مهم است. با این حال، طراحی ریسپانسیو، همواره به یک طرح استاندارد تبدیل نمی شود و می بایست به ویژگی‌های کلیدی هدف صفحه، مخاطبان هدف و روش استفاده از صفحه توجه شود. در طراحی ریسپانسیو دیزاین، باید بر روی طرح مناسب برای کاربران در هر دستگاه، تمرکز کرد و از رویکردهایی که در طراحی وب سایت‌های قدیمی استفاده می شد، انحراف کرد.

 

علاوه بر آن، با بهره برداری از ریسپانسیو دیزاین، وب سایت‌ها قابلیت دسترسی بهتر و نقل قول مناسب برای سئو را دارند. در واقع، به‌طوری که وب سایت‌های ریسپانسیو به اعلام خود، با استفاده از روش بهتر و قابل پیش‌بینی، ارتباط بیشتری با موتور‌های جستجو دارند.

 

بنابراین، ریسپانسیو دیزاین به طراحی وب سایت امکان دسترسی بهتر و تجربه کاربری بهتر فراهم می‌کند. در حالی که ریسپانسیو دیزاین علاوه بر این، اطمینان حاصل کرده، که همه پلتفرم های مختلف و دستگاه‌ها از آن به خوبی پشتیبانی می کنند.

11. بهینه سازی کدهای PHP

 

بهینه سازی کدهای PHP یکی از مهمترین اصول برنامه نویسی است که در برنامه های وب استفاده می شود. هدف از بهینه سازی کدهای PHP، بهبود عملکرد برنامه بوده و کاهش زمان پاسخگویی سایت و افزایش سرعت وب سایت می باشد.

 

 

برای بهینه سازی کدهای PHP، باید از روش های متفاوتی استفاده کنیم. یکی از این روش ها استفاده از فشرده سازی کد است. با فشرده سازی کد، می توان حجم کد را بهبود بخشید و به این ترتیب سرعت وب سایت را افزایش داد.

 

فشرده سازی کد با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند gzip و deflate انجام می شود. در PHP، می توان از دستور zlib.output_compression برای فشرده سازی کد استفاده کرد. همچنین، می توان از دستور ob_gzhandler نیز استفاده کرد.

 

یکی دیگر از روش های بهینه سازی کدهای PHP، استفاده از کش روی سرور است. با استفاده از کش، می توان اطلاعات مورد نیاز کاربر را به صورت ذخیره شده در حافظه سرور نگهداری کرد و به این ترتیب زمان پاسخگویی سایت را کاهش داد.

 

استفاده از متغیر های محلی در کد PHP نیز از دیگر روش های بهینه سازی می باشد. با استفاده از متغیر های محلی، می توان حجم کد و زمان اجرای آن را بهبود بخشید.

 

در نهایت، استفاده از فریم ورک های مختلفی مانند Laravel و CodeIgniter نیز از دیگر روش های بهینه سازی کدهای PHP است. با استفاده از فریم ورک ها، می توان کد را به صورت سازماندهی شده و با عملکرد بهینه اجرا کرد.

 

در کل، بهینه سازی کدهای PHP یکی از مهمترین اصول برنامه نویسی برای وب سایت ها است. با استفاده از روش های ذکر شده، می توان عملکرد وب سایت را به طور قابل توجهی بهبود بخشید و به کاربران تجربه بهتری ارائه کرد.

12. استفاده از Lazy Loading

 

استفاده از Lazy Loading در برنامه‌نویسی: راهکاری برای بهبود عملکرد برنامه

 

 

Lazy Loading یک راه حل برای بهبود عملکرد برنامه است که در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، بارگذاری داده‌ها و منابع تنها در زمان لزوم انجام می‌شود و این کار به جای این است که همه منابع را در حافظه بارگذاری کرده و مصرف کند، منابع را به صورت پویا بارگذاری می‌کند که باعث می‌شود بهبود عملکرد برنامه را ایجاد کند.

 

استفاده از Lazy Loading زمانی که برنامه بزرگ و پیچیده است، به ویژه در مواردی که تعداد زیادی از منابع از قبیل تصاویر، فایل‌های صوتی و ویدیویی وجود دارند، بسیار مفید است. برای مثال، در یک وب‌سایت دارای تصاویر بسیار زیادی که باید در صفحات مختلف نمایش داده شوند، با استفاده از Lazy Loading می‌توانید فقط تصاویری را که در دید کاربر می‌باشند، نمایش دهید و سایر تصاویر را پس از بارگذاری صفحه به صورت پویا نمایش دهید.

 

همچنین، استفاده از Lazy Loading می‌تواند به بهبود سرعت و زمان لود صفحات وب‌سایت کمک کند. در واقع، با استفاده از این روش، کاربران بدون تأخیر در لود کامل صفحات وب‌سایت، می‌توانند به منابع مورد نظر دسترسی پیدا کنند.

 

یکی دیگر از مزایای استفاده از Lazy Loading، کاهش مصرف حافظه است. زمانی که منابع در حافظه بارگذاری می‌شوند، مصرف حافظه برنامه افزایش می‌یابد و می‌تواند باعث باریک شدن عملکرد سیستم شود. با استفاده از Lazy Loading، منابع فقط در زمان نیاز بارگذاری می‌شوند و مصرف حافظه کاهش می‌یابد.

 

در نهایت، استفاده از Lazy Loading به دلیل مزایای آن، یک راه حل جذاب برای بهبود عملکرد برنامه‌نویسی است. هر چند، باید توجه داشت که برای استفاده بهینه از این روش، باید به درستی مورد استفاده قرار گیرد و به تناسب موارد و نیازهای برنامه‌نویسی تنظیم شود.

13. حذف فایل های اضافی

 

حذف فایل های اضافی: راه‌های کامل و عملی برای بهینه‌سازی فضای حافظه سیستم شما

 

 

یکی از عوامل مهمی که باعث کاهش عملکرد سیستم شما می‌شود، حجم فایل‌های اضافی است. فایل‌هایی که ما حتی نمی‌دانیم وجود دارند، به طور نامشخص به فضای حافظه عظیمی نیاز دارند و باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم می‌شوند.

 

بسیاری از کاربران این موضوع را نادیده می‌گیرند، در حالی که حذف فایل‌های اضافی می‌تواند بهبود چشمگیری در کارایی سیستم شما به دنبال داشته باشد. در این مقاله، ما به بررسی راه‌های مختلف حذف فایل‌های اضافی می‌پردازیم تا از فضای حافظه سیستم خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

 

1. حذف فایل‌های دانلود شده

 

فایل‌های دانلود شده که شما احتمالاً برای دانلود موسیقی، فیلم، بازی، نرم‌افزار و ... وارد سیستم خود کرده‌اید، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های فضای حافظه سیستم شما می‌باشند. برای حذف آن‌ها شما می‌توانید از برنامه‌های مدیریت دانلود مانند IDM و دانلود منیجر جایگزین استفاده کنید که به کاربران اجازه می‌دهد فایل ها را بعد از دانلود از سیستم حذف کنند.

 

2. حذف کش برنامه‌ها

 

هنگامی که شما از برنامه یا نرم‌افزار های مختلف استفاده می‌کنید، این نرم‌افزارها به یک پوشه کش رجوع می‌کنند. این کش شامل فایل‌های موقت است که به عنوان بخشی از فرآیند کاری برنامه ساخته می‌شوند. با گذشت زمان، فایل‌های ضایع شده در پوشه کش باعث بزرگتر شدن پوشه می‌شوند و باعث کاهش عملکرد سیستم می‌شوند. برای حذف این فایل‌های موقت، شما می‌توانید به راحتی قسمت دیست‌یور C در ویندوز، رفته و در فولدر User، نوشته `AppData` را پیدا کنید. سپس وارد پوشه Local شوید و فایل‌های با پسوند .tmp را به طور دستی پاک کنید.

 

3. حذف فایل‌های به روز رسانی ویندوز

 

یکی از کارهایی که ویندوز برای به روز رسانی خود انجام می‌دهد، دانلود فایل‌های به روزرسانی است. این فایل‌های به روزرسانی باعث بهبود خدمات می‌شوند ولی با پیشرفت به روزرسانی ویندوز، امکان حذف فایل‌های قدیمی و نامفید افزایش می‌یابد. شما می‌توانید از طریق جستجوی "Disk Cleanup"، مراحل پاک کردن فایل‌های نامفید ویندوز را پیمایش کنید.

 

4. حذف فایل‌هایی که لازم نیست

 

ممکن است شما فایل‌هایی در سیستم خود داشته باشید که برایتان بی‌اهمیت بوده و دیگر احتیاجی به آن‌ها ندارید. به عنوان مثال، فایل‌هایی از قبیل فیلم‌ها، موسیقی‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و .... را ممکن است به دلایلی دیگر پاک کرده‌اید، اما فایل‌های غیرضروری در پوشه‌های نمایشی ممکن است داشته باشید. شما با استفاده از برنامه‌هایی مانند CCleaner و یا حتی با استفاده از دستورات مناسب در ترمینال، می‌توانید این فایل‌های ناکارآمد را حذف کنید.

 

جمع بندی

 

حذف فایل های اضافی و به روزرسانی رژیستری، از روش‌های موثر برای افزایش سرعت و بهینه‌سازی کامپیوتر شما هستند و می‌توانند به شما در استفاده بهتر از فضای دیسکی و عملکرد بهتر سیستم کمک کنند. با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله، شما می‌توانید از فضای حافظه سیستم خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و باعث بهبود عملکرد سیستم شوید.

14. استفاده از CSS sprites

 

استفاده از CSS Sprites

 

 

CSS Sprites یک روش برای بهینه‌سازی عملکرد صفحات وب است که به کاهش درخواست‌های شبکه و افزایش سرعت بارگیری صفحات وب کمک می‌کند. این روش بر اساس ادغام تصاویر مختلف در یک تصویر بزرگتر است که به یک فایل استاندارد ارجاع می‌شود و توسط CSS برای نمایش تصاویر در صفحه وب استفاده می‌شود.

 

مزایای استفاده از CSS Sprites

 

1. کاهش درخواست‌های شبکه: با کاهش تعداد درخواست‌های شبکه برای بارگیری تصاویر، زمان بارگیری صفحات وب به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 

2. بهبود عملکرد صفحات وب: CSS Sprites با کاهش زمان بارگیری صفحات وب، موجب بهبود عملکرد آنها می‌شود و همچنین بهبود تجربه کاربری را در این صفحات افزایش می‌دهد.

 

3. کاهش حجم صفحات وب: ادغام تصاویر مختلف در یک فایل بزرگتر موجب کاهش حجم صفحات وب می‌شود و باعث کاهش ترافیک شبکه می‌شود.

 

4. راه حل دائمی: CSS Sprites به عنوان یک راه حل دائمی برای بهینه‌سازی صفحات وب استفاده می‌شود و نیازی به استفاده از ابزار و پلاگین‌های موقتی نیست.

 

چگونگی استفاده از CSS Sprites

 

استفاده از CSS Sprites بسیار ساده است و برای انجام آن نیاز به یک تصویر بیشتر با اندازه‌های مختلف دارید. این تصویر را می‌توانید با استفاده از نرم افزار‌های مختلفی مانند Photoshop، GIMP و یا ابزارهای آنلاین مانند SpritePad ایجاد کنید.

 

پس از ایجاد تصویر بزرگ و اضافه کردن تصاویر مختلف در داخل آن، باید به تصویر ارجاع شود. این کار با استفاده از CSS و خصوصیت‌های background-position و background-image انجام می‌شود.

 

به عنوان مثال، فرض کنید ۴ تصویر با ابعاد ۳۲*۳۲ داشته باشیم که نیاز است تا آنها به صورت CSS Sprites اضافه شوند. در این صورت، می‌توانیم این چهار تصویر را در یک تصویر با ابعاد ۶۴*۳۲ ادغام کنیم و سپس آن را به عنوان پس‌زمینه در css استفاده کنیم.

 

.sprite {

background-image: url(images/sprites.png);

}

.sprite1 {

width: 32px;

height: 32px;

background-position: 0 0;

}

.sprite2 {

width: 32px;

height: 32px;

background-position: -32px 0;

}

.sprite3 {

width: 32px;

height: 32px;

background-position: -64px 0;

}

.sprite4 {

width: 32px;

height: 32px;

background-position: -96px 0;

}

 

در این کد، کلاس .sprite1، .sprite2، .sprite3 و .sprite4 به ترتیب به تصاویر اضافه شده در تصویر ارجاع داده می‌شوند و خصوصیت background-position برای نمایش تصاویر در صفحه استفاده می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

 

استفاده از CSS Sprites به دلیل سادگی، اثربخشی و دائمی‌بودن آنها، برای بهبود عملکرد و بهینه‌سازی صفحات وب استفاده می‌شود. با استفاده از این روش می‌توانید تعداد درخواست‌های شبکه را به حداقل کاهش دهید و سرعت بارگیری صفحات وب را بسیار افزایش دهید.

15. بهره گیری از Google PageSpeed Insights

 

بهره‌گیری از ابزار Google PageSpeed Insights یکی از محبوب‌ترین روش‌های بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت است. این ابزار رایگان توسط گوگل ارائه شده و امکان ارزیابی سرعت و بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند. در این مقاله به بررسی این ابزار و نحوه استفاده از آن برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت‌ها خواهیم پرداخت.

 

 

ابزار Google PageSpeed Insights یک ابزار آنلاین است که به صورت رایگان ارائه شده است. با استفاده از این ابزار می‌توانید به سادگی سرعت بارگذاری وب‌سایت‌های خود را ارزیابی کنید و شاخص‌های مختلفی را مشاهده کنید که در تاثیر بر سرعت بارگذاری وب‌سایت‌های شما موثر هستند.

 

ابتدا باید وب‌سایت خود را در فرم ارائه شده در سایت Google PageSpeed Insights وارد کنید. سپس پس از بررسی وب‌سایت، نمره‌ای از ۰ تا ۱۰ برای سرعت بارگذاری وب‌سایت شما نمایش داده خواهد شد، به همراه توصیه‌هایی برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت.

 

برخی از توصیه‌های این ابزار شامل بهینه سازی تصاویر، استفاده از فشرده کردن فایل‌های CSS و JavaScript، استفاده از فایل‌های کوچک و کم حجم در بارگذاری اولیه وب‌سایت و حذف فایل‌های اضافی و ناقص، استفاده از فشرده کردن فایل‌های HTML و استفاده از فشرده کننده Gzip را شامل می‌شوند.

 

در نهایت، با بهره‌گیری از توصیه‌هایی که ابزار Google PageSpeed Insights ارائه می‌دهد، می‌توانید بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت‌های خود را بهبود بخشید و تجربه بهتری برای کاربران خود ارائه دهید.

 

در نهایت فراموش نکنید که سرعت بارگذاری وب‌سایت در تجربه کاربران شما بسیار مهم است و بهینه‌سازی آن می‌تواند بهبود قابل توجهی در رتبه بندی شما در موتورهای جستجو و جلب توجه بیشتر کاربران داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر به اینجا کلیک کنید

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن