چادر مسافرتی که برنده بالقوه است

این بنای سنگی و با ابهت از آثار ملی ایران محسوب می شود. کتیبه بنا متعلق به سال 985 قمری بر کتیبه سنگی مربعی و

توسط مدیر سایت در 7 اردیبهشت 1402

این بنای سنگی و با ابهت از آثار ملی ایران محسوب می شود. کتیبه بنا متعلق به سال 985 قمری بر کتیبه سنگی مربعی و سفید رنگی باقی مانده است. آثار و بقایای بر جای مانده از خانه فردوسی در روستای پاژ به خصوص دو تپه به جای مانده در 700 متری شمال غربی روستا نشان از تاریخ پر ماجرای آن دارد. در شمال غرب روستا دو تپه باستانی 45 در 65 متر به چشم می خورد. در دوران ماد نیز همچون دوران آشوریان اقوام شمال به سه قوم هیرکانی، تپور و کادوسی تقسیم میشدند. این بنای تاریخی که به مصلی پایین خیابان معروف است، در سال 1087 قمری یعنی حدود 350 سال پیش به دوران پادشاهی شاه سلیمان صفوی احداث شد. دلیل پلمپ شد پارک تمام شدن استاندارد ۶ ماهه آن عنوان شده است. قرةالعین نیز در این ماجرا کشته شد. «نویسنده این روزنامه، ناصرالدینشاه خودش بودهاست. در این مجموعه ورزشی تفریحات جذاب بسیاری از جمله بازی ها و فعالیت های هیجانی، ورزشی بسیاری قرار دارد. Po st was gener at᠎ed wi th G SA C​ontent  Gener at​or  DE​MO.

عدهای این جشن را در روزهای دیگر و از جمله در دهم تیر برگزار میکنند که به اعتقاد استادان ایرانشناس نادرست است. دیگر مزیتی که چادر مسافرتی دارد، این است که دارای درب و پنجره است. داخل بنا مثل بناهای آرامگاهی دیگر امکاناتی برای عبادت به همراه نورپردازی های سبز فراهم شده است. واقعیت این است که در گوشه و کنار ایران همه ساله بسیاری از آیینها برپا داشته میشود که حضور در آنها در یافتن راز و رمز آنها آرزوی بسیاری از علاقهمندان به سیر و سیاحت است، شناسایی این آداب و رسوم این فرصت را فراهم میآورد که برای برگزاری تورهای اکوتوریسمی به مضاعفسازی جاذبهها پرداخته و شمار متقاضیان آن را افزایش دهند. چهارطاقی بازه هور در روستای رباط سفید در دهستان بیوجند در جنوب مشهد قرار گرفته و کنار جاده مشهد-تربت حیدریه قرار دارد. چهارطاقی نوعی بنای باستانی است که از نظر هنرمعماری اهمیت زیادی دارد. کل روستای پاژ 800 هکتار است.

کافیشاپ سیب، چند پیتزا فروشی در حاشیه خیابان و در کل وقار این منطقه نزد مشهدیها شهرت دارد. این منطقه که از زمان جنگ تحمیلی و مهاجرت عرب ها به مشهد شکل گرفت سابقا چهره مطلوبی نداشت و در بین مردم به محله جنگ زده ها مشهور بود. در گذشته این منطقه که هم اکنون خیابان خواجه ربیع نام گرفته روستایی به نام حسین آباد خواجه ربیع بوده که هنوز هم جزو موقوفات بقعه محسوب می شود. هم اکنون این بنا در خیابان طبرسی از خیابان های مشرف به حرم مطهر قرار گرفته است. وی در حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری در نزدیکی تهران دفن است. اجداد سلطان محمد در ساخت و سازهای حرم نقش داشته اند و نامشان بر روی بعضی کاشیکاری ها و تزئینات حرم دیده می شود. زمانی که محمدقاسم میرزا پنج سال داشت، شاه به او لقب امیرنظام داد و به فرماندهی کل قشون ایران منصوبش ساخت. برای آنکه از ورود آب به چادر جلوگیری شود معمولاً پارچه ای که با آن چادر ساخته می شود را با اورتان می پوشانند البته در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت مواد ترکیبی مختلف، جداره هایی برای چادر ها ساخته می شود که نیازی به پوشش دوباره ندارد، اما به طور سنتی چادر ها را از یک لایه نایلون و یک لایه پوشش اورتان برروی آن می سازند.

به این صورت که از ناحیه درز و دوخت چادر آب داخل آن فرو نمی رود. اصل بنای گنبد خشتی مشهد به دوره تیموری بر می گردد ولی در دوره صفوی و قاجار نیز بازسازی هایی در آن صورت گرفته و الحاقاتی به آن اضافه شده است. شهرداری های شهرها، به جهت تلطیف فضای ماشینی و نیز به جهت استراحت همشهریان خود و نیز هموطنانی که قصد سفر به آن شهرها را دارند؛ اقدام به ایجاد پارک ها و تعبیه استراحتگاه های مناسب کرده اند. در واقع باید بدانیم که داخل چادری که میخواهیم تهیه کنیم چند نفر میتوانند به راحتی بخوابند؟ برای دیدن آتشکده باید مسافتی را با ماشین پیمود چون در نزدیکی آن بنایی مسکونی وجود ندارد. ییلاقات مشهد و اماکن تفریحی خارج از شهر به روال سابق به کار خود ادامه می دهند ولی برای مراجعه به هر مرکزی بهتر است از قبل با آنجا تماس تلفنی گرفته شود، چون امکان تعطیلیِ بعضی از مشاغل مرتبط با گردشگری وجود دارد. مانند مدل قبل سقف گنبدی شکل دارد فقط سقف آن توسط طناب به زمین محکم می شود تا استقامت زیادی را برای چادر بوجود بیاورد. شکل گنبدی چادر به این معنی است که باد میتواند به راحتی روی چادر حرکت کند.